top of page

Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" 2013 Başvurular Başladı!

mimarizm.com / 29 Ocak 2013 tarihli yayın.


YEM Ödülleri Projesi kapsamında verilecek Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" ile Türk yapı sektörünün 2013 yılında en iyi yapı malzemesi 21. kez seçilecek. Yapı malzemesi alanında yeni ürün ve teknolojileri desteklemek amacıyla verilen ödüller, Türkiye'nin ve bölgenin en büyük yapı buluşması 36. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'da sahiplerini bulacak. Yapı dünyasının bilgi merkezi olarak 45 yıldır hizmet veren Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 21. kez verilecek olan Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" ile Türk yapı sektöründe yılın en iyi ürünü belirlenecek. Ödül programı, yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabileceği ödüle aday olacak ürünlerde, öncelikle "yapı"da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması koşulu aranıyor. Ardından ürünler, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye, sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması kriterlerine göre değerlendiriliyorlar. Başlangıcından 2007 yılına kadar Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük yapı buluşması "Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul" katılımcısı firmaların ürünleri arasından seçilen, bugüne dek 60'ın üzerinde firmaya verilen Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" 2007 yılında YEM Ödülleri Projesi kapsamında ulusal katılıma açıldı. Ödüle ürünlerini aday gösterecek firmaların, ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeleri, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosyayı ve ürünün örneğini, Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" başvuru formu ile birlikte en geç 5 Nisan 2013 günü, saat 17.00'a kadar Yapı-Endüstri Merkezi'ne teslim etmeleri gerekiyor.


21. Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü"ne Katılım:

Başvuru Koşulları Ödüle, Türkiye'de yapı malzemesi üreten her firma başvurabilir, bir firma birden çok ürününü aday gösterebilir.


Değerlendirme Ölçütleri 1. Önerilen ürünün "yapı"da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması

2. Üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık sağlaması

3. Malzemenin üretiminde, yapılardaki uygulamasında ve binanın kullanım sürecinde enerji tasarrufu sağlaması

4. Üretim ve kullanım süresince çevreye ve sağlığa zararlı bir yönü olmaması

5. Üretimde yerli kaynakların ağırlıklı olarak kullanılması


Ödül Kategorileri

Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" 2013: Belirlenen ölçütlere uygun en üst düzeyde sahip olan, en iyi yapı ürününe verilir. Gümüş Çekül "Yapı Ürün Ödülü" 2013: Katılan adaylar arasında son elemeye kalan ürünler arasından biri, teşvik/özendirme amacı ile ödülü almaya hak kazanır.


Başvuru ve Değerlendirme Süreci

Firmaların 5 Nisan 2013 günü, saat 17.00'a kadar aday gösterecekleri ürün numunelerini; ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeler, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosya ve Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" başvuru formu ile birlikte YEM'e teslim etmeleri gerekmektedir. Belirlenen değerlendirme gününde ise firma yetkililerinin de hazır bulunması, kendilerine verilecek süre içinde aday gösterdikleri ürün ile ilgili kısa bir sunum yapmaları ve seçici kurul üyelerinin sorularını cevaplandırmaları gerekmektedir.


Jüri Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Cem Altun (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi) Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Ali Bakova Design) Prof. Dr. Hasan Şener (Yük. Müh. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi) Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi)


Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü Takvimi Duyuru: Ocak 2013 Son Başvuru ve Teslim Tarihi: 5 Nisan 2013 günü, saat 17:00 Seçici Kurul Toplantısı: 8/9 Nisan 2013 Sonuçların Açıklanması: 36. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul 2012 (24 Nisan - 28 Nisan 2013)

Comments


bottom of page