top of page

2017’nin en iyi yapı malzemesini yine ALTIN ÇEKÜL belirleyecek!

Yapı-Endüstri Merkezi’nin düzenlediği, yapı malzemesi alanında yeni ürün, teknoloji ve fikirleri desteklemek amacıyla verilen 25. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ve Altın Çekül “Fikir Ödülü”ne başvurular başladı.


49 yıldır “Yapı Dünyasının Bilgi Merkezi” olma işlevini sürdüren Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 25. kez verilecek olan Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü ve Fikir Ödülü” ile Türk yapı sektöründe yılın en iyi ürünü ve fikri belirlenecek. Ödül programı, yapı malzemesi alanında yeni teknolojileri, ürünleri ve fikirleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Geçtiğimiz yıl ödül programına dâhil ettiği “Altın Çekül Fikir Ödülü” ile sektörde proje ve fikirleri teşvik etmenin öneminin altını çizmeyi amaçlayan Altın Çekül’ün katılım şartlarında bu yıl da‘yapıda kullanım şartı’ aranmayarak bu alanda proje üreten, yapı sektörüne katkı sağlayan, geliştirilmeye açık, yenilikçi ve sürdürülebilir nitelikler taşıyan özgün fikir ve ürünlerin de değerlendirilmesi ve sektöre kazandırmak adına teşvik edilmesi amaçlanıyor.


Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü’nde ise Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabileceği ödüle aday olacak ürünlerde, öncelikle yapı bünyesinde yer alması ve uygulanarak yapıya katkı sağlaması aranıyor. Ardından ürünler, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye ve sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması kriterlerine göre değerlendiriliyor.


Ödüle ürünlerini aday gösterecek firmaların, ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeleri, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosyayı ve ürünün örneğini, Altın Çekül başvuru formu ile birlikte en geç 18 Ekim 2017 Çarşamba günü, saat 17.00’a kadar Yapı-Endüstri Merkezi’ne teslim etmeleri gerekiyor.


YEM ÖDÜL PROGRAMI

Altın Çekül 2017’ye Katılım:

Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ve “Fikir Ödülü”, yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren yapı malzemesi üreticisi firmaların, kuruluşların, akademik grupların, araştırma laboratuvarlarının, girişimcilerin başvurabileceği, yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan “Altın Çekül”, YEM tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenmektedir. Başvurular, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde görev yapan akademisyenlerden oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilmektedir.


Ödül Kategorileri:

Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü”

Ödül şartnamesinde belirlenen ölçütlere en uygun olan ve istenen nitelikleri en üst düzeyde taşıyan, yenilikçi, kullanışlı, yapı bünyesinde yer alan ve uygulanan, yapıya katkı sağlayan yapı malzemesine veya ürüne verilir.


Altın Çekül “Fikir Ödülü”

Ödül şartnamesinde belirlenen ölçütlere en uygun olan ve istenen nitelikleri en üst düzeyde taşıyan ancak bir yapıda kullanım şartı aranmayan, yapı sektörüne katkı sağlayan, geliştirilmeye açık, yenilikçi ve sürdürülebilir nitelikler taşıyan özgün fikir ve ürünlere verilir.


Jüri Üyeleri:

Yrd.Doç.Dr. M. Cem ALTUN

Y. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

Ali BAKOVA

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Ali Bakova Design

Prof.Dr. Hasan ŞENER

Y. Müh. Mimar, İstanbul Medipol Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof.Dr. Leyla TANAÇAN

Y. Mimar İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof.Dr. Onuralp YÜCEL

İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

Raportör:

Araş. Gör. Hasan Nuri TÜRKMENOĞLU

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Malzemesi Birimi

Mine Koyaz

Araştırma Görevlisi, Y. Mimar İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü

*YEM fikir ödülleri kapsamında başvuru yapılabilecek ürün kategorilerine göre, alanlarında uzmanlaşmış isimleri jüriye ekleyebilir.


Altın Çekül Yapı Ürün ve Fikir Ödülü Takvimi:

Duyuru: Eylül 2017

Son başvuru ve teslim tarihi: 18 Ekim 2017, Çarşamba, saat 17:00

Jüri ön değerlendirme tarihi: 01 Kasım 2017, Çarşamba

Jüri-firma sunumları tarihi: 15 Kasım 2017, Çarşamba

Sonuçların açıklanma tarihi: 01 Aralık 2017, Cuma

Ödül Töreni: Daha sonra duyurulacaktır.


Ayrıntılı bilgi ve başvuru için:

Yapı-Endüstri Merkezi Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No:12/430 34394 Şişli/ İstanbul Tel: 0212 266 70 70 - Faks: 0212 266 74 66

Comments


bottom of page