top of page

Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" 2012 için Düğmeye Basıldı.

mimarizm.com / 06 Ocak 2012 tarihli yayın.


YEM Ödülleri Projesi kapsamında verilecek Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" ile, Türk yapı sektörünün 2012 yılında en iyi yapı malzemesi 20. kez seçilecek.


Yapı malzemesi alanında yeni ürün ve teknolojileri desteklemek amacıyla verilen ödüller, Türkiye'nin ve bölgenin en büyük yapı buluşması 35. Uluslararası Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'da sahiplerini bulacak.
Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 20. kez verilecek olan Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" ile, Türk yapı sektöründe 2012 yılının en iyi ürünü seçilecek. Ödül programı, yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.


Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabileceği ödüle aday olacak ürünlerde, öncelikle"yapı"da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması koşulu aranıyor. Ardından ürünler; üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye ve sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması kriterlerine göre değerlendiriliyor.


Başlangıçta sadece "Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul" katılımcısı firmaların ürünleri arasından seçilen Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü", 2007 yılında YEM Ödülleri Projesi kapsamında ulusal katılıma açıldı.

Ödüle ürünlerini aday gösterecek firmaların, ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeleri, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosyayı ve ürünün örneğini, Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" başvuru formu ile birlikte en geç 9 Nisan 2012 günü, saat 17.00'a kadar Yapı-Endüstri Merkezi'ne teslim etmeleri gerekiyor.


20. Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü"ne Katılım

Başvuru Koşulları: Ödüle, Türkiye'de yapı malzemesi üreten her firma başvurabilir, bir firma birden çok ürününü aday gösterebilir.

Değerlendirme Ölçütleri: 1. Önerilen ürünün "yapı"da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması 2. Üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık sağlaması 3. Malzemenin üretiminde, yapılardaki uygulamasında ve binanın kullanım sürecinde enerji tasarrufu sağlaması 4. Üretim ve kullanım süresince çevreye ve sağlığa zararlı bir yönü olmaması 5. Üretimde yerli kaynakların ağırlıklı olarak kullanılması


Ödül Kategorileri

Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" 2012 Belirlenen ölçütlere uygun en üst düzeyde sahip olan, en iyi yapı ürününe verilir.

Gümüş Çekül "Yapı Ürün Ödülü" 2012 Katılan adaylar arasında son elemeye kalan ürünler arasından biri, teşvik/özendirme amacı ile ödülü almaya hak kazanır.

Başvuru ve Değerlendirme Süreci

Firmaların 9 Nisan 2012 günü, saat 17.00'a kadar aday gösterecekleri ürün numunelerini; ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeler, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosya ve Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" başvuru formu ile birlikte YEM'e teslim etmeleri gerekmektedir.

Belirlenen değerlendirme gününde ise firma yetkililerinin de hazır bulunması, kendilerine verilecek süre içinde aday gösterdikleri ürün ile ilgili kısa bir sunum yapmaları ve seçici kurul üyelerinin sorularını cevaplandırmaları gerekmektedir.


Jüri Üyeleri Yrd. Doç. Dr. M. Cem Altun (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi) Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Ali Bakova Design) Prof. Dr. Hasan Şener (Yük. Müh. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi) Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi)


20. Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü Takvimi Duyuru: Ocak 2012 Son Başvuru ve Teslim Tarihi: 9 Nisan 2012 günü, saat 17:00 Seçici Kurul Toplantısı: 16 Nisan 2012 Sonuçların Açıklanması: Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul 2012 (2 - 6 Mayıs 2012)

Comments


bottom of page