top of page

Altın Çekül Ödül Töreni 2012

Türk yapı malzemesi sektörünün en iyi ürünü 35. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da 20. kez sahiplerini buluyor! Yapı Sektörünün En Büyük Ödülü ALTIN ÇEKÜL "YAPI ÜRÜN ÖDÜLÜ” 2012’ye yapı ürünlerinde sürdürülebilir çözümler ve AR-GE’nin önemi damgasını vurdu...


Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen, Türkiye’nin yapı malzemesi alanındaki ilk ürün ödülü; Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü 2012” 02 Mayıs 2012 tarihinde, Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük buluşması 35. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un açılış töreninde sahiplerini buldu. Ödüller, Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol ve Federal Almanya Cumhuriyeti Ulaştırma, İmar ve Kentsel Gelişim Bakanlığı Genel Sekreteri Rainer Bomba tarafından takdim edildi.


YEM Ödülleri Projesi kapsamında 20. kez verilen Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” 2012’ye “VitrA Watersmart Susuz Pisuvar” ürünü ile Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş. değer bulunurken, KASSO Mühendislik’e ait “KASSO Türk-Ev” ürünü ile Gümüş Çekül Ödülü’ne değer bulundu.


Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 20. kez verilecek olan Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ile, Türk yapı sektöründe 2012 yılının en iyi ürünü seçildi. Ödül programı, yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.


Yrd. Doç. Dr. Cem Altun (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Ali Bakova Design), Prof. Dr. Hasan Şener (Yük. Müh. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi) ve Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi) ‘dan oluşan seçici kurul bu yıl 18 firmadan 21 ürünü üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye, sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması gibi kıstaslara göre değerlendirdiler.
Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Pazarlama Müdürü Ali Yoncacılar ve Endüstriyel Tasarım Yöneticisi Seden Arzu Demir, Doğan Hasol ve Rainer Bomba''nın elinden ödüllerini alırken.


2010 yılı sonunda en yüksek büyümeyi kaydeden sektör olan yapı sektöründe rekabetin, AR-GE, inovasyon ve tasarım sürecinde rol alınan disiplinler arası çalışmayla mümkün olduğunun altını çizen Altın Çekül 2012 seçici kurulu; başvuran ürünlerin tümü için novatif düşünce ve sürecin tasarım, üretim ve pazarlama bütünselliğinde ele alınması gerektiğinin altını çizerek disiplinler arası çalışmanın, yenilikçi bir bakış ile bütünsel yaklaşımın ve yapı ürününü ve yapım sürecinin kalitesinin sağlanmasına yönelik çalışma ortamlarının ayırt edici kimlik özellikleriyle geliştirilmesinin önemini vurguladılar.
KASSO Mühendislik Genel Müdürü Süleyman Kılıç ve Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kılıç, Doğan Hasol ve Rainer Bomba''nın elinden ödüllerini alırken.


Altın Çekül 2012’ye değer bulunan “VitrA Watersmart Susuz Pisuvar”, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık sağlaması, özellikle çağdaş teknolojilerden yararlanarak su tüketiminde sağlamış olduğu tasarruf ile sürdürülebilir çevre değerlerine katkısı ve hijyenik koşullara getirdiği çözümler ile jüri üyeleri tarafından övgüye değer bulunmuştur.


KASSO Türk-Ev” bileşen takımının özellikle afet sonrası geçici barınma sorununa getirdiği pratik çözüm potansiyeli, bileşenlerinin yerel malzemelerle yerinde üretim ve hızlı montaj olanaklarına sahip olması, farklı iklim bölgelerine ve ihtiyaçlara uyarlanabilme özelliğine sahip bulunması, kolay nakliye, hafiflik ve bölgesel depolama olanaklarının bulunması, gelişmeye açık bir temel fikre sahip olması nedenleri ile Gümüş Çekül 2012 ile teşvik edilmeye değer bulunmuştur.

Comentarios


bottom of page