top of page

“Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2022” DİYALOG Etkinliğinde Düzenlenen Ödül Töreninde Sahiplerini Buldu!

YAPI KATALOĞU MİMARLIK ÖDÜLLERİ 2022, 17 Mart 2023 Cuma akşamı İstanbul Bomontiada 4.Kat’ta DİYALOG etkinliği kapsamında düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu.

 

YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri, mimar ve içmimarların da ödüllendirildiği iki farklı yarışmayı bünyesinde barındıran bir ödül programı olarak bu sene yeniden sektörle buluştu.  “Mimarın İlk Yapısı” Ödülü ve “Mimarlık Teşvik” Ödülü olarak sektöre iki farklı tasarım yarışması sunan YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri, 2022 senesinde yapı sektörünün en önemli aktörlerinden olan mimar ve içmimarların hem gerçekleşmiş hem de kâğıt üzerindeki tasarımlarını ödüllendirmek için önemli bir adım attı. Birbirinden değerli jüri üyelerinden oluşan jüri paneli, Mimarlık Ödülleri kapsamında en başarılı inşa edilmiş yapıları ve tasarlanmış fikirleri ödüllendirdi.

Ödül töreninde, Mimarın İlk Yapısı Birincilik Ödülünü “FNN Sürdürülebilirlik Merkezi” projesi ile Emre Açar - ACARARCH alırken; Mimarlık Teşvik Ödülünde “İstif. Katalog.” projesi ile Burcu Kırcan Doğan & Fırat Doğan - DODOFİS Birincilik Ödülüne layık görüldü.

 

“Mimarın İlk Yapısı” Ödülü, kentlerimizdeki nitelikli yapı stokunun artması, genç tasarımcıların yenilikçi fikirlerinin işveren ve kullanıcılarla buluşmasını teşvik amacıyla bu sene ikinci defa “YAPI KATALOĞU” bünyesinde sahiplerini buldu.  01 Ocak 2016  - 31 Aralık 2021 arasında inşa edilmiş ilk yapılarıyla aday gösterilebildikleri yarışma sonucunda mimarlar ödüllendirildi. Açık başvuru usulüyle başvuru alan ödül programında yarışan mimarlar şu şekildedir:

  • Atahan Topçu - Atahan Topçu Mimarlık

  • Batu Berk Bahçeci - BBA. Architecturde & Design

  • Büşra Al - PLUGOFİS

  • Emre Açar - ACARARCH

  • Yusuf Burak Dolu - KOOP Mimarlık

“Mimarlık Teşvik” Ödülü, bu sene üçüncü kez YAPI KATALOĞU MİMARLIK ÖDÜLLERİ kapsamında, Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren belirli sayıda mimarlık ofisinin özel olarak davet edilmesiyle düzenlenen bir yarışma olarak sektörle buluştu. “Yapı Kataloğu Sektörel Bilgi Merkezi” teması çerçevesinde, YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri yarışma moderatörlüğünün belirlediği, mesleki yetkinliğe ulaşmaya ve ortaya koydukları projelerle sektörde kendini göstermeye başlamış mimarlık ofisleri bu yarışmaya davet usulüyle katılım gösterdi ve yarıştı. YAPI KATALOĞU’nun kapalı davetini kabul ederek ödül programında yarışan mimarlık ofisleri şu şekildedir:

bottom of page